אבטה בריהון נולד ב-1967 באדיס אבבה, בירת אתיופיה. סמוך לביתו שכנו בית הספר למוזיקה של אוניברסיטת אדיס אבבה ומחנה צבאי. בריהון הילד נמשך לצלילי נשיפת המארש שבקעו מהבסיס הצבאי הסמוך. בבית הספר למוזיקה של אדיס אבבה נחשף לראשונה לתקליטי ג'אז מערבי של צ'ארלי פארקר ואחרים. בגיל 16 התגייס בריהון לתזמורת הצבאית האתיופית, עמה ניגן בסקסופון ברחבי המדינה ובגוש הקומוניסטי. הוא אף נשלח לנגן בצפון קוריאה כתשורה ממנגיסטו לרגל יום הולדתו של הרודן קים איל סונג.‏‏ פרק זה בחייו הסתיים כעבור שש שנים, כשהתזמורת נקלעה למארב של החזית הדמוקרטית המהפכנית האתיופית, המורדים כנגד המשטר. בהתקפה הממושכת על אוטובוס התזמורת נהרגו מרבית הנגנים ובריהון נפצע משני קליעים.

 

במשך שמונה שנים הוסיף בריהון להופיע בכל ערב במלונות אדיס אבבה. כמו כן הוא ניגן בתיאטרון הלאומי האתיופי ולצד הזמר הנודע מחמוד אחמד, עמו הופיע ברחבי העולם. בגיל 21 הקים הרכב ג'אז משלו, עמו יצא לסיבובי הופעות באירופה שלוש פעמים בשנה. סיבוב הופעותיו האחרון של ההרכב באירופה תם שלושה שבועות בלבד בטרם עלה בריה לארץ.

 

בשנת 1999 עלה בריהון ארצה בעקבות משפחתו. חלומו להיות מוזיקאי בישראל נתקל בקשיים. מחסום השפה הקשה על בריהון להשתלב בשוק העבודה והוא נאלץ לעבוד בשטיפת כלים במסעדות ביום ובאבטחה בלילה. כריות אצבעותיו התאכלו מחומרי הניקוי אליהם נחשף בעבודת יומו וכך נמנע ממנו להתאמן בסקסופון. משה בר-יודא, יושב ראש עמותת תרבות ומורשת יהודי אתיופיה ובעבר מראשוני שליחי העלייה לאתיופיה, הוא שאיתר את בריהון. בר-יודא הפגיש את בריהון עם המוזיקולוג שלמה ישראלי, שהתרשם עמוקות מנגינתו בסקסופון. ישראלי שידך בין בריהון לפסנתרן יצחק ידיד, זיווג מוצלח שהתקרא "אנסמבל ראס דשן".

 

הרכבם של בריהון וידיד נקרא על שם ההר הגבוה באתיופיה, הראס דשן, המתנשא לגובה 4,549 מטרים. ההר ממוקם באזור סימן המבודד, בו התבצר היישוב היהודי באתיופיה נוכח רדיפות הנוצרים. הופעת הבכורה של השניים התקיימה בספטמבר 2001 בפסטיבל תל אביב. בספטמבר 2002 הקליטו השניים את אלבומם, שיצא בשנת 2004 תחת השם "ראס דשן". האלבום זכה לשבחים והוגדר בין שני אלבומי הג'אז הטובים בישראל לשנת 2004

האלבום המשלב ג'אז חופשי עם ארבעה סולמות מוזיקליים האופייניים למוזיקה האתיופית המסורתית

 

אריאל זילבר תמך בבריהון וצירפו להופעותיו מאז היכרותם. בריהון השתתף באלבומו של זילבר משנת 2005, אנבל, לו כתב והלחין את שיר הנושא "אנבל". כמו כן השתתף במופע "מוזיקה מעולמות עליונים". שהוקלט בשנת 2006 לאלבום "מוזיקה מעולמות עליונים  קדוש קדוש"- שירת המקובלים". במופע מבצע בריהון את המזמור "בהטיטו 

 

כיום אבטה מקליט אלבום חדש בפלוטו